Přejít na obsah

Z gigantů byznysu se stávají tahouni udržitelnosti 

Konference Share Your Energy už za necelé dva týdny přinese praktickou inspiraci o udržitelné energetice

Praha, 3. října 2019 – S pravidelnými pátečními stávkami za klima by se mohlo zdát, že břímě udržitelnosti leží pouze na bedrech jednotlivců. Do vlaku zelených politik už ale dávno naskočily i velké společnosti jako Vodafone, Skanska nebo Škoda Auto. A přidávají se další big tech giganti ze Silicon Valley, kteří nakupují solární a větrné elektrárny, mění svůj vozový park na nízkoemisní a připojují se k plánům na neutrální uhlíkovou stopu. Je to jen greenwashing? Může jejich aktivita změnit energetický sektor? Pomáhají skutečně jejich kroky planetě? I o tom bude pražská konference Share Your Energy.

Druhý ročník konference inovátorů energetiky, které spojuje nadšení pro udržitelné a tech změny, odstartuje už za necelé dva týdny – 16. října. A za mikrofon se letos postaví i lídři inovací globálních firem. Jejich vystoupení ze třetiny doplní kvalitní program, ve kterém se představí také autoři první energeticky soběstačné čtvrti na světě, nebo budovy, ve které sídlí Mezinárodní olympijský výbor a která vévodí světovým udržitelným žebříčkům.

„Zelené politiky společností, které chtějí být opravdovými globálními lídry, už dávno nejsou jen o patičkách emailů, kde upozorňují na to, že text není třeba tisknout, nebo karafách s vodou místo plastových lahví v zasedačkách. Jdou dál s mnohem větší razancí než některé startupy nebo zavedené energetické kolosy a nebojí se měnit zažité způsoby fungování,” vysvětluje Stanislav Chvála, CEO pořadatelské firmy Nano Energies. Některé z těchto firem přijaly pozvání a tento měsíc se sejdou na konferenci Share Your Energy, kde se mezi mnoha dalšími podělí o své zkušenosti a návody na to, jak udržitelná řešení uvést do praxe.

To je i případ Škody Auto, kde se nyní řeší hlavně udržitelně nabitá budoucnost pod taktovkou elektromobility, která hýbe trhem. O síti dobíjecích stanic, vývoji baterií z recyklovaných materiálů nebo zapojení aut do přenosové soustavy a nastavení vehicle-to-grid-energie bude mluvit Aron Lazarchick, který ve Škodovce zodpovídá za inovace a elektromobilitu.

Svého zástupce má na konferenci i udržitelné stavění. Skanska si nejen u nás buduje pověst firmy, která překonává i hranice zdánlivě nemožného. V portfoliu dokončených staveb v Česku má například rezidenční objekt, který recykluje šedou vodu a v případě jejího nedostatku dokáže využít i vodu dešťovou. Ve Skandinávii vybudovali kancelářský komplex, který má i přes polární zimu dostatek čisté elektřiny z vlastní solární střechy.

A o chytrých sítích, ze kterých Vodafone plánuje do roku 2025 udělat i sítě, které používají elektřinu pouze z čistých obnovitelných zdrojů, budou mluvit Najada Begala, která má v Lucembursku na starosti nákup energie pro společnosti a ředitelka korporátní komunikace a udržitelnosti českého Vodafonu, Adriana Dergam. Vodafone už nyní pohání svá datová centra a vysílače zelenou elektřinou, v nejbližších letech ale plánuje další velký krok k udržitelnosti, být v Česku i v zahraničí napojen 100% k zelené energii a snížit tak svoji uhlíkovou stopu o 40 %.

Celý program konference najdete na www.shareyourenergy.cz – registrace je otevřená až do 16. října.