Přejít na obsah

Šance na zelenější Česko, o které se málo mluví. Modernizační fond rozdělí až 150 miliard v dotacích

Nepropásnito.cz

Odpočítává se poslední měsíc, kdy obce, města, bytové domy nebo malé firmy mohou přihlásit projekt do dotační výzvy na instalaci nových obnovitelných zdrojů energie z Modernizačního fondu. Největší překážkou je včas (tj. do 1. 2. 2021) podat formulář projektového záměru. Pomocnou ruku při jeho vyplnění nabízí iniciativa www.nepropasnito.cz, jejíž autoři chystají na 11. ledna i volně přístupný webinář.

Města, školy, školky, obecní knihovny a úřady, ale také malé firmy, rodinné podniky, nebo i bytové domy. Všechny tyto subjekty mají až do konce ledna příležitost přihlásit projekt do předregistrační výzvy o dotaci na fotovoltaiku. Chytrá a obnovitelná řešení elektřiny mohou ušetřit až 60 % nákladů na energii a přinést tak obcím, firmám i nájemníkům a vlastníkům bytů významné úspory. Nano Energies, česká energetická společnost, je chce bezplatně provést přípravou podkladů a dát jim jednoduchý návod, jak zvládnout žádost podat sami.

„Je to šance pro růst obnovitelných zdrojů, čistší ovzduší a snížení naší uhlíkové stopy. Dotace mohou pomoci dostat fotovoltaiku třeba na střechy škol, bytových domů, nebo minipivovarů,” vysvětluje František Vašek, ředitel Nano Green, zelené divize Nano Energies.

Modernizační fond, tedy finance z evropských prostředků na podporu obnovy ekonomiky, administruje Státní fond životního prostředí a aktuální výzva je veřejná od prosince. Mezi firmami se o ní ale zatím moc neví. „Proto jsme spustili web Nepropásni to, chystáme webinář a jsme připraveni firmám pomoct s přípravou energetických projektů,” doplňuje František Vašek.

Kromě webu pro žadatele www.nepropasnito.cz je na 11. ledna připraven také bezplatný webinář s tipy a radami pro přípravu projektu, praktickým návodem pro výpočet návratnosti investice a prostorem pro dotazy a konzultace. Webináře se zúčastní Ondřej Pícha, zakladatel firmy Sunconstruct a František Vašek z Nano Energies. O praktické zkušenosti se podělí i Josef Dvořáček ze Sonnentoru, kde už fotovoltaické panely na střechách výrobních hal několik let šetří náklady i životní prostředí.

 

O Nano Energies:

Nano Energies je česká energetická společnost, která na trhu působí od roku 2008. Prostřednictvím dceřiných společností (Nano Energies Trade, Nano Green, Digital Energy Services) efektivně a udržitelně obchoduje s elektřinou a přináší tak firmám i běžným uživatelům více svobody. V čele společnosti jsou akcionáři Petr Rokůsek a Tomáš Janeček a nově také Petr Němec a Petr Zahradník. Nano Energies už téměř 12 let dodává elektřinu, která je 100% z českých a moravských obnovitelných zdrojů.

www.nanoenergies.cz

www.elektrinanazeleno.cz

www.digitalenergyservices.cz