Přejít na obsah

Pilotní projekt Dflex bude zkoumat, jak mohou spotřebitelé pomáhat vyrovnávat elektrickou soustavu

Praha, 6. června 2019 – Může mrazírna potravin pomáhat předcházet blackoutu? Dokázala by biomasa z Kněžic nebo kancelářská budova v centru Prahy pomoct vyrovnávat českou elektrizační soustavu? Pokud si myslíte, že ano, tak už jste asi slyšeli spojení „agregátor flexibility elektřiny“. Tento koncept zavedla Evropská komise ve svém zimním balíčku. A letos v létě začíná pilotní test jeho zavádění v Česku.

Česká energetická a technologická firma Nano Energies ve spolupráci s ČEPS a za podpory expertů na energetickou optimalizaci z pražského institutu CIIRC na ČVUT a Pražské energetiky začíná od léta zkoumat, jak přesně může agregátor flexibility fungovat v Česku a jak ho zavést do praxe. Projekt má název Dflex a finanční podporu grantové agentury TAČR.

V Belgii, Francii nebo Německu mohou flexibilitu poskytovat i malé zdroje elektřiny nebo přímo zákazníci. V České republice tyto tzv. podpůrné služby zatím dodávají jen velké elektrárny. Postupně se ale budou odstavovat uhelné elektrárny a zároveň bude v soustavě přibývat obnovitelných zdrojů a tedy i volatility.

„Agregátor flexibility je v Česku nový koncept, a proto je potřeba ho vymyslet a otestovat,“ vysvětluje CEO Nano Energies Stanislav Chvála a doplňuje: „Do pilotního testování se zapojí několik desítek uživatelů – velké budovy, průmyslové provozy, kogenerační jednotky atd. Společně s partnery chceme navrhnout, jak aktivně zapojit spotřebitele poskytující flexibilitu do provozu a řízení elektrizační soustavy a jak jejich produkci agregovat a řídit tak, aby pomáhala stabilizaci celého systému.“

Nano Energies už v současnosti funguje jako agregátor flexibility na spotových trzích s elektřinou a do budoucna chce rozšířit svoje služby na poskytování flexibility i pro podpůrné služby.

O Nano Energies:

Nano Energies je česká energetická společnost, která na trhu působí od roku 2008. Prostřednictvím dceřiných společností (Nano Energies Trade, Nano Green, Digital Energy Services) efektivně a udržitelně obchoduje s elektřinou a přináší tak firmám i běžným uživatelům více svobody. Od roku 2013 stojí v čele společnosti akcionáři Petr Rokůsek, Tomáš Janeček a Jan Škampa.

Kontakt pro média: Barbora Petrová, +420 605 703 044