Mateřským oborem Tomáše Janečka jsou finance – společně se specializací na právo v podnikání je vystudoval na VŠE, poté dlouhá léta působil ve vedení společnosti RSJ. Tam nastoupil jako makléř ještě během studií, ovšem nedlouho poté se stal společníkem. Podílel se na vedení firmy a byl odpovědný za vybudování trading desku. V současnosti je podílníkem uzavřeného investičního fondu RSJ Private Equity spravujícího majetek ve výši tří miliard korun a figuruje v několika dalších společnostech.

Zásadní byl rok 2008, kdy se ženou založil mateřskou školku Duhovka a společně se pustili do budování komplexního vzdělávacího systému, kde se děti ve věku od jednoho roku do 19 let učí v česko-anglickém prostředí metodou Montessori. „Tehdy jsem se plně ponořil do oblasti vzdělávání. Rozhodně by mě nenapadlo, že za pár let budu mít co do činění se společností zabývající se elektřinou.“

V roce 2012 však bývalý kolega z RSJ seznámil Tomáše Janečka s Petrem Rokůskem. „Nejsem nijak zvlášť technicky založený, ale dokážu ocenit dobrý nápad. Koncept firmy, která nejmodernějšími technologiemi povede lidi k energetické soběstačnosti, mě okamžitě oslovil. Dokonale totiž zapadal do mého vlastního uvažování o principech svobody rozhodování. Navíc za ním stál člověk, který do naplnění svého cíle vkládá ohromné množství vlastního úsilí, což je mi nesmírně sympatické.“

Tomáš Janeček se rozhodl podpořit vizi Nano Energies v roli investora. V roce 2012 se tedy stal akcionářem společnosti. Od té doby se podílí na strategických rozhodnutích o dalším směřování Nano Energies – v rámci České republiky i na zahraničních trzích.

„S ostatními akcionáři jsme nalezli výjimečnou názorovou shodu, a to ne jen v oblasti byznysu. Díky tomu je radost s nimi spolupracovat a dál rozvíjet aktivity Nano Energies. Věřím, že vzhledem ke svým dosavadním zkušenostem mohu firmě prospět svým vhledem do byznysového prostředí. Kromě toho se snažím přilákat do Nano Energies další nadšence s potřebnými odbornými znalostmi, kteří nám pomohou firmu posunout zase o krok dál.“

V roce 1995, ještě v době studií oboru Životního prostředí na ČVUT, se Petr Rokůsek rozhodl, že začne podnikat. S kamarádem z Holandska založili společnost Jansen Display, která se postupně rozrostla na firmu o několika zahraničních pobočkách, obchodující se 40 zeměmi světa. Specializovali se na vývoj a výrobu POS systémů z hliníkových profilů a v roce 2004 už v daném segmentu byli klíčovými hráči na světovém trhu. Zdálo se, že Petr Rokůsek dosáhl možného maxima. On je však z těch, kteří nad každým stropem vidí další podlahu.

„V Jansen Display jsem si splnil vytyčené cíle a rozhodoval jsem se, co dál. Na papír jsem si proto vypsal, co je pro mě důležité: Chtěl jsem pracovat s vnitřně dospělými lidmi. Chtěl jsem, aby to, co budu dělat, sloužilo něčemu víc než jen vydělávání peněz. A především jsem se chtěl vrátit k vystudovanému oboru a pracovat se silou přírodní energie.

A tak, zatímco ostatní by nejspíš řešili, jakou barvu bude mít jejich nové Ferrari, Petra Rokůska si stále více získávalo nové odvětví – nano technologie. Cestoval po celém světě, navštěvoval nejrůznější konference a zajímal se zejména o veškeré vynálezy v oblasti energetiky.

V nano technologiích je ukrytá budoucnost. Nabízejí nám zcela nové možnosti v oblasti získávání i uchovávání energie a já věřím, že jednou – a my to ještě stihneme zažít – budou klíčem k energetické soběstačnosti,“ vysvětluje Petr Rokůsek a jedním dechem dodává: „Zároveň na úrovni nano konečně dokážeme nejen dokonale porozumět řadě jevů kolem nás, ale můžeme tvořit i úplně nové věci. Je to fascinující.“

Proto jakmile se v České republice v roce 2007 uvolnil trh, investoval Petr Rokůsek do nákupu licence na obchodování s elektřinou a vzápětí založil Nano Energies – společnost, jejímž prostřednictvím plánoval nové technologie přenést z laboratoří k veřejnosti.

Načasování nemohlo být lepší. Česká republika právě zažívala boom fotovoltaických elektráren a energetický trh, na němž se díky novým zdrojům projevovala stále větší dynamika, se proměňoval před očima. Petr Rokůsek okamžitě začal budovat tým matematiků a analytiků, s nimiž se pustil do zkoumání veškerých zákonitostí trhu s elektřinou.

„Prakticky jsme si z České republiky udělali energetickou laboratoř. Postupně jsme rozkrývali fungování celého složitého systému a s každým dalším poznatkem jsme odhalovali, nakolik je stávající systém neefektivní a ve své podstatě nepřipravený na nové podmínky. O to větší však byla naše motivace pokusit se to prostřednictvím Nano Energies změnit.“

Společnost Nano Energies si stanovila za cíl vybudovat postupně podmínky pro to, aby od centralizovaného energetického systému bylo možné přejít k decentralizovanému. Takovému, kde lidé budou moci vzájemně sdílet vlastní zdroje energie a zároveň budou schopni s využitím nejmodernějších technologií nakládat s elektřinou maximálně efektivně.

„Překvapilo mě, jak složité je dostat průlomové technologie z laboratoří do reálného života. Nám se to však po krůčcích daří a už nyní vidíme pozitivní výsledky,“ hodnotí Petr Rokůsek dosavadní působení Nano Energies a doplňuje: „Nesmírně mě těší, že jsem našel nový cíl, který je pro mě plnohodnotný po stránce pracovní, filozofické i osobní. Už nemusím oddělovat pracovní svět od toho, kde se věnuji něčemu přínosnému. V Nano Energies se snoubí obojí.“

Od počátku svého působení v Nano Energies stojí Jan Škampa za rozvojem a realizací obchodovací strategie tradingu. Aktuálně má na starosti celou tradingovou a analytickou část firmy.

Je to pro mě profesní i osobní výzva, ale jednoznačně cítím, že jsem ve správném čase na správném místě. Když jsem se před pár lety rozhodoval, co dál, Nano Energies bylo přesně to, co jsem hledal. Společnost, která vytváří něco smysluplného, a kde navíc můžu plně uplatnit své silné stránky a ještě je dál rozvíjet.“

Jan Škampa přišel do firmy Nano Energies v roce 2012, od roku 2013 je společníkem. Ještě předtím se profesionálně věnoval pokeru. Úspěchy v této oblasti začal slavit ještě coby student ekonomie na FSV UK. Ve věku 23 let pak dokázal zvítězit na prestižním turnaji EPT 2009, čímž se definitivně zapsal do pokerové historie.

„Poker měl na můj život zásadní vliv. Dal mi finanční svobodu, a především mi umožnil naplno rozvinout analytické myšlení a schopnost dělat v krátkém čase zásadní rozhodnutí – což jsou klíčové atributy pro mou současnou práci v Nano Energies. Dnes však nemám touhu účastnit se dalších turnajů, je to pro mě uzavřená kapitola. Splnil jsem si své cíle a nyní se realizuji v jiné oblasti,“ vysvětluje Jan Škampa.

Jak sám říká, motivací pro působení v Nano Energies pro něj není pouze náplň jeho práce, ale i to, že ve firmě natrefil na ty správné lidi. „Je pro mě zcela zásadní, že s ostatními společníky máme podobný náhled na svět a nacházíme shodu třeba i v tom, že významnou část zisku firmy poukazujeme na dobročinné účely,“ uzavírá Jan Škampa.

NANO ENERGIES A.S.


Nano Energies a.s. je moderní česká energetická společnost, která na trhu působí od roku 2008. Prostřednictvím dceřiných společností efektivně a udržitelně obchoduje s elektřinou a přináší tak investorům, firmám i běžným uživatelům více svobody.
Od roku 2013 stojí v čele společnosti akcionáři Petr Rokůsek, Tomáš Janeček a Jan Škampa.

Nano Energies Trade s. r. o. je majoritním hráčem na českém spotovém trhu s elektřinou. Vedle obchodování v České republice je aktivní také v Belgii, Francii, Holandsku, na Slovensku a ve Spojeném království.

Digital Energy Services s. r. o. zajišťuje funkci agregátora flexibility na trhu s elektřinou. Díky využívání flexibility poskytuje Digital Energy Services klientům službu chytré řízení, které pomáhá optimalizovat spotřebu a výrobu elektřiny.

Nano Green s. r. o. je první a největší dodavatel elektřiny pocházející výhradně z obnovitelných zdrojů do firem i domácností po celé České republice. Stoprocentní zelenost dodávané elektřiny garantuje každoroční nezávislý audit společnosti PricewaterhouseCoopers Audit, s. r. o.

Mám zájem

Odesílám data.

Při odeslání formuláře nastala chyba.

Váš požadavek byl odeslán ke zpracování.

Nejrychlejší cesta k informacím

Kontaktujte nás na uvedeném telefonním čísle.
Jsme tu pro vás od pondělí do pátku
od 8 do 17 hodin.

Přizpůsobíme se
vašemu rozvrhu

Vyberte si čas, který se vám hodí nejvíce. Budeme vás kontaktovat během dvou pracovních dnů.

Rádi předáme
více informací

Jednoduše popište svůj dotaz. Naši pracovníci se vám ozvou s odpovědí během dvou pracovních dnů.

Připravíme firemní řešení
na míru

Vyberte si téma a čas. Náš obchodní zástupce vás bude do dvou pracovních dnů kontaktovat.